מס שבח מקרקעין

כל מה שאתם צריכים לדעת על מס שבח מקרקעין

מס שבח מקרקעין הוא מס המוטל על רווח הון הנובע ממכירת מקרקעין או מניות באיגוד המקרקעין. מדובר בפיתוח ישראלי אשר יוצר אבחנה בין רווח ממקרקעין לרווח ממקורות אחרים. (מקור: ויקיפדיה).

העניין של מס שבח קרקע עלול להטריד את מי שלא בקיא בתחום הנדל"ן. באופן עקרוני, מדובר על מס שמחושב בעת מכירת דירה ומטרתו היא להתייחס אל הרווח שנוצר בעקבות המכירה. אם מדובר בקרקע והעסקה של המוכר היא על חלק מהשטח, גם החישוב של המס יהיה יחסי.

החדשות הטובות הן שיש דרכים לצמצם מס שבח קרקע בצורה חוקית ובאופן יעיל. בשביל לעשות את זה, מתייעצים עם אנשי מקצוע עוד בשלבים המוקדמים של השוואה בין אפיקי השקעה.

מס שבח על קרקעות

החוק מבחין בין המקרים השונים שבהם מוטל תשלום מס שבח וקובע את אופן חישוב המס ומתי ניתן לתת פטור ממס שבח. מס שבח על קרקע יכול להגיע לעד חמישים אחוז מעליית ערך הקרקע מזמן רכישתה. מכיוון שבמקרים מסוימים המס יכול לגרום לעסקה להיות לא כדאית, חשוב מאוד לבדוק מה יהיה שווי המס לפני שמבצעים את העסקה. מס שבח מתקבל בדרך כלל ע"י חישוב עלות הרכישה, הפחתת ההוצאות הרווח הנוצר והמידוד, אך ישנם מקרים שבהם ישנם עוד גןרמים משפיעים כמו זכויות בניות או שינויי תב"ע- תכנית בניין עיר אשר עשויה לקבוע הוראות בכל הקשור לאפשרויות הבנייה המותרות בקרקע ואת הייעוד שלה.

בדיקות שיש לבצע לפני קניית שטח

 

בדיקת שיעור היטל השבחה: היטל השבחה הוא תשלום חובה שנדרש בעל הקרקע לשלם. היטל ההשבחה מותנה בעליית ערך המקרקעין לאחר קבלת אחד מהאישורים הבאים משמאי מטעם העיריה: אישור תב"ע, אישור שימוש חורג או אישור הקלה.

בדיקת נסח טאבו: בנסח הטאבו ניתן לקבל את המידע הבא:

  • מי בעל הקרקע.
  • האם קיימות זיקות הנאה, הערות אזהרה, שעבודים, עיקולים או כל מגבלה אחרת.

בדיקת ייעוד הקרקע: חשוב לבדוק לאיזה מטרה נועדה הקרקע. ישנן מגוון סוגי קרקעות כמו קרקעות חקלאיות, קרקעות לבנייה וכד'.

בדיקת מס שבח צפוי: כפי שכבר ציינו, בדיקה זו חשובה במיוחד לבדיקת הכדאיות של ההשקעה. על מנת לחשב את מס השבח הצפוי יש לדעת את הדברים הבאים:

  • תאריך רכישת הקרקע
  • האם הקרקע התקבלה במתנה/ירושה
  • מחיר רכישת הקרקע
  • אומדן מחיר המכירה
  • ניכויים
  • הוצאות נוספות כמו: שכר טרחה של עורך דין, שמאי, מתווך ועוד.

בדיקת עסקאות בקרקעות סמוכות: באמצעות מערכת רשות המיסים תוכלו לבדוק האם שווי העסקאות שבוצעו בקרקעות סמוכות תואם למחיר העסקה שאתם מבצעים. מחיר גבוה מדי מהממוצע באיזור יכול  להוביל לכך שהמפקח ברשות המיסים לא יקבל את המחיר המוצהר מה שישפיע על שני צדדי המכירה.

ולשאלה שכולם שואלים: מתי מקבלים פטור ממס שבח?

ישנם מספר מקרים שבהם ניתן לקבל פטור ממס שבח, בעיקר כאשר מדובר במתנה או ירושה. על מנת לדעת מה עלות מס השבח יש להתייעץ עם עורך דין מקרקעין אשר מומחה בתחום.

מה קרה ב-2019?

עקב פיזורה של הכנסת, הרוויחו בעלי קרקעות פרטיים הנחה משמעותית בתשלום מס בשבח במכירת מקרקעין- לכל מי שמכר בין השנים 1961 עד 2001. למידע נוסף בנושא לחצו כאן.

רוצים לקבל פרטים נוספים על פרויקט? מלאו פרטים או התקשרו ומיד נענה!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן